جستجو
پرچم
En
رزرو آنلاین پروازهای داخلی و خارجی
.
 • مراکش مراکش
 • مراکش مراکش
 • مراکش مراکش
 • تور لوکس مراکش تور لوکس مراکش

مراکش

                                                  

مراکش

مراکش کشوری در آفریقای شمالی است که از دو طرف به دو دریا وصل میشود. به اقیانوس اطلس شمالی و دریای مدیترانه،  از جنوب به ناحیه ی صحرای غربی و آفریقا، از شرق به الجزایر و از شمال به جزایر اسپانیایی ( ملیا ) متصل است

کلیات :

 • موقعیت مکانی کشور مراکش :

شمال آفریقا ، حوزه ی مدیترانه ، فاصله ی مرز شمالی تا اسپانیا 5 کیلومتر

 • واحد پول :

درهم مراکشی

 • زبان :

زبان اصلی عربی و زبان دوم فرانسوی

 • نژاد :

51% درصد مردم بربری – 49% عرب

 • پایتخت:

 رباط

 • وجه تسمیه :

عرب ها به مراکش ، مغرب می گویند.

 • حکومت :

پادشاه کنونی محمد ششم

 • مذهب :

        اسلام

 • جمعیت :

33 میلیون نفر

از  نظر قومی، مراکش بیشتر از اقوام عرب تشکیل شده است. ولی بضی از اقوام (جمعیت) از نسل های پناهنده ی اسپانیایی و پرتغالی هستند که از شبه جزیره (ایبریا) در قرن پانزده میلادی فرار کرده و به مراکش پناه آورده اند.

بزرگترین منبع اقتصادی مراکش، کشاورزی – معادن فسفات – صنعت توریستی و نساجی است.

هالیدی (تعطیلات)

 بزرگترین رویداد در تقویم مراکش، ماه مبارک رمضان است که در این در زمان بیشتر رستورانها تعطیل است، بجز رستورانهای مخصوص توریست ها و در کل شهر در این زمان آرامتر می باشد.

سفر در این زمان به مراکش کاملاً شدنی  است و قوانین و مقررات مخصوص این ماه شامل افراد غیر مسلمان نمی شود. ولی برای احترام به قوانین بهتر است از نوشیدن و سیگار کشیدن و غذا خوردن در مناطق عمومی خودداری شود.

در بیرون از منطقه ی توریستی مراکش، پیدا کردن رستورانی که در این زمان غذا سرو می کنند، کار بسیار سختی است. حتی این موضوع شامل شهرهایی مانند کازابلانکا هم می شود.

مناطق

  مراکش به طور کلی به هفت منطقه اصلی تقسیم می شود

1 -  مراکش مدیترانه ای

این منطقه شامل شهرهای بندری زیاد و چندین منطقه تحت انحصار اسپانیا می باشد.

2 –  سواحل شمالی اطلس

قسمت شمالی سواحل مراکش، شامل پایتخت ( رباط )  و ( کازابلانکا ) می شود.

3 -  سواحل جنوبی اطلس

قسمت سواحل جنوبی اطلس منطقه ی استراحتگاه توریستی می باشد که شامل شهرهای بسیار زیبای ساحلی ( اقادیر) و ( صویره ) می باشد.

4 -  اطلس بزرگ

شامل منطقه کوه های اطلس بزرگ و مناطق اطراف آن که شامل شهر مراکش می شود.

5 -  اطلس میانی

شامل کوه های اطلس میانی است  و مناطق اطراف آن شهرهای ( فاس ) و ( مکناس ) میباشد.

 

6 -  مراکش  صحرایی

منطقه ی وسیع و گسترده ی صحرایی مراکش با کشور الجزایر هم مرز می باشد. شتر سواری و تپه های شنی زیبای این منطقه جزو جذابیت های مراکش است.

7 -  اطلس کوچک

قسمت جنوبی مراکش می باشد که از شهر ( تارودانت ) تا  مرزهای غربی صحرای کبیر آفریقا کشیده شده است.

شهرهای معروف مراکش

رباط :

رباط پایتخت مراکش است و از مناطق جذاب آن می توان به برج ها ، مناره های مربوط به قرن دوازده اشاره کرد.

رباط به معنای ( قلعه های مستحکم ) است.  این شهر متصل به اقیانوس اطلس واقع در ابورقراق  (Bou Regreg)  و در مقابل رودخانه ی   ساله (Sale)   می باشد. این شهر همراه با شهر   تامارا   (Temara)  شامل جمعیتی به اندازه  2.6  میلیون نفر می باشد.

زندگی در این شهر در مقایسه  با استانداردهای زندگی در مراکش آسانتر می باشد.

کازابلانکا :

به طور جامع به نام  ( کازا ) نامیده شده  و شهر صنعتی و اقتصادی ، و معروف به قلب مراکش بوده و یکی از بزرگترین شهرهای مراکش می باشد.

خیلی از مسافران وسوسه می شوند که هنگام ورود به کازابلانکا از طریق قطار به شهر نزدیک آن که رباط می باشد بروند.  اما جذابیت هایی مانند مسجد زیبای ( حسن دوم ) و شب زنده داری مردمان آن باعث می شود که به وقت گذراندن بیشتر در این شهر باشند.

اگر فرد ماجراجویی هستید و بیشتر از دیدن زیبایی های ساختمانی این شهر فکر می کنید، می توانید جذب فرهنگ گسترده و وسیع مردم این منطقه شوید.

 

فاس :

فاس شهر فرهنگی – اسلامی  و قرون وسطایی مراکش بود که توسط  ( ادریس اول ) در سال 789 تاسیس شد .

شهر فاس جزء بهترین شهرهای قدیمی محفوظ مانده در جهان عرب است .  همچنین جزء بزرگترین مناطق شهری خالی از ماشین می باشد. در داخل شهر محصولات  و اجناس توسط الاغ ، قاطر،  و گاری حمل می شود. این موضوع را در نظر داشته باشید که این شهر برای توریست ها ، مخصوصا توریست های انگلیسی زبان ، ساخته شده  است.

مراکش :

کلمه ی مراکش برگرفته از کلمه بربر ( آمورکوش ) به معنی زمین خدا می باشد. بعد از کازابلانکا و فاس ، بزرگترین شهر مراکش است که واقع در کوهپایه های برفی کوهستان های اطلس میباشد. حدودا چندین ساعت تا کویر صحرا فاصله دارد.

چشم اندازهای پر تضاد این منطقه آن را به یکی از جذابیت های توریستی کشور مراکش تبدیل کرده است.

این شهر به دو قسمت سنتی و قسمت مدرن اروپایی  (Ville Nouvelle)  تقسیم شده است. منطقه سنتی شامل بسیاری ازکوچه های باریک و مغازه های محلی می باشد. در مقابل ، قسمت مدرن شهر شامل تعدادی رستوران های مدرن و فست فود های زنجیره ای و فروشگاه هایی با نام های معروف است.

به دلیل قرمز بودن تمامی ساختمان ها و بنا ها در این شهر ، شهر مراکش با نام شهر سرخ نیز شناخته می شود.

این شهر یکی از مهمترین شهرهای گردشگری کشور مراکش است و میدان  (جماعل الفنا ) ی آن یا میدان معرکه گیری از جاذبه های فرهنگی و گردشی مراکش است .

مکناس :

نام مکناس از قبیله های مکناس بربر ( آمازیغ )   گرفته شده است.

شهر مکناس ، شهر زنده ، مدرن و پر از شب زنده داری ، رستوران ها و کاخ های سلطنتی زیبایی میباشد. معمولا توسط توریست ها نادیده گرفته میشود. به همین دلیل راحت تر می توانید فرهنگ آن منطقه را شناخته و لمس کنید. مکناس ، شهر سلطنتی همراه با کاخ ها و قصرهای فراوان و چشم اندازهای طبیعی می باشد  و نزدیک ترین شهر به بناهای قدیمی رومی ولیلی می باشد قیمت ها در مکناس نسبت به شهرهای دیگر منطقی تر است و مردم آن به خوشرویی معروف هستند.

وضعیت آب و هوا :

تابستان های مراکش در قسمت های صحرایی و کویری هوا بسیار گرم است در حالی که شهرهای ساحلی آن مانند کازابلانکا گرمای معتدل تری دارد. سواحل شمالی و کوهپایه ای این کشور گرمای مطلوب همراه با روزهای بلند تابستانی دارد. پیشنهاد می شود که در این زمان لباس های خنک بپوشید که نه تنها شما را خنک نگه دارد بلکه شما را در مقابل نور قوی آفتاب مراقبت کند.

در ماه های زمستانی دمای روزها در مناطق جنوبی کشور همچنان معتدل است. التبه یادتان باشد که حتما لباس گرم برای عصرها که ناگهان سرد می شود به همراه داشته باشید.

قسمت شمالی مراکش زمستان های مرطوب و ابری دارد.

زیبایی کشور در فصل بهار بیش ترین خودنمایی را دارد. در این زمان است که چشم اندازهای آن سرسبز شده و بهترین زمان برای کوه پیمایی می باشد. معتدل ترین و بهترین هوا برای رفتن به مراکش فصل پاییز است.

فستیوال ها و رویدادها :

 • فستیوال بین المللی عشایر:

این فستیوال هر سال در ماه مارس برقرار می شود. فستیوال عشایر شامل موسیقی ، تاتر ، داستان گویی و صنایع دستی در چادرهای مخصوص در کویر می باشد. ولی بعضی از برنامه ها هم در بیرون از چادر برگزار می شود.

 

 • فستیوال موسیقی غناوه (gnaoua) :

فستیوال خیلی معروف موسیقی غناوه هر سال در شهر ساحلی صویره برپا می شود. شامل کنسرت های عمومی رایگان و بهترین موسیقی غناوه ای مراکش است.

 • فستیوال رز:

هر سال در دره ی دادس یک فستیوال که در آن حدود 700 تن غنچه ی رز برداشت می شود ، برگزار می شود که در این فستیوال یک نفر به عنوان ملکه ی رز انتخاب می شود. غذاهای بسیار لذیذ سرو می شود و قبیله های محلی آواز می خوانند ، می رقصند و موسیقی می نوازند.

 


غذای مراکش :

غذای مراکشی تحت تاثیر داد و ستد و مبادلات با سایر فرهنگ ها و ملل مختلف می باشد. غذای مراکشی ترکیبی از غذاهای عبری ، اندلس ، بربر و مدیترانه ای با تاثیر کمی از اروپا و جنوب صحرای غربی می باشد.

عناصر غذایی :

مراکش انواع زیادی  ازمیوه ها و سبزیجات مدیترانه ای دارد. گوشتهایی که به طور معمول در غذاهای مراکشی استفاده می شود شامل گوشت گاو ، بز ، بره ، مرغ و غذاهای دریایی می باشد.

خوراک و مزه های معروف آن ها شامل ترشی لیمو ، روغن آرگان ، روغن زیتون و میوه های خشک شده است.

ادویه جات در غذاهای مراکشی نقش بسیار مهمی دارند. اگرچه تعدادی از این ادویه جات توسط عرب ها وارد مراکش شده اند ، اما بسیاری دیگر مانند نعنا و زیتون در شهر مکنس (Meknes) ، پرتقال و لیمو در فاس (Fez ) و زعفران در (Talaouine) درست تهیه می شوند.

برخی از غذاهای اصلی مراکش به صورت زیر می باشد:

 • بغریر (Begrir) : نوعی پنکیک مراکشی می باشد.

   

 • بریوات (Briouat) : نوعی شیرینی می باشد.


 • سیخ بولفاف (Brochette Boulfaf ) : نوعی غذای گوشتی می باشد


 • طاجین : نام ظرفی سفالی است که معمولا غذاهای گوشتی در آن سرو می شود.
 

دسرها :

 • باقلوا
 • معمول (Ma’amoul)

سوغات مراکش :

مراکش دارای سوغاتی های زیادی می باشد که با گشتن در بازارهای هزارتو مانندش ، می توان آن ها را پیدا کرد. چندین مورد از آن ها به نام های زیر می باشد:

 • روغن آرگان
 • لیوان های شیشه ای سبز همراه سینی
 • پاپوش (Babouche)
 • صابون های دست ساز

مناطق دیدنی کازابلانکا :

  مسجد حسن دوم

 این مسجد در بلوار Sidi mohammed abdollah واقع شده است.

 این ساختمان بسیار زیبا و جذاب برای یادبود تولد 60 سالگی پادشاه پیشین کشور ساخته شده است.

 مسجد حسن دوم دارای یک مناره ی 210 متری است که هنر دستی و معماری مراکش را به رخ بیننده می کشاند.

 به طور عموم تصور می شود که سومین مسجد بزرگ دنیا بعد از مساجد واقع در مدینه و مکه می باشد.

 این مسجد قابلیت پذیرفتن 25000 نماز گذار را دارد.

 

    -   شهر قدیمی (Old Medina)

 با این که این منطقه جادوی دیگر مدینه های قرون وسطایی مراکش را ندارد ، اما زیبایی منطقه ی قرن نوزدهمی ، هنوز قابلیت به هیجان در آوردن بیننده را دارد.

 

 -    کلیسای جان قدیس (Church of St John the Evangelist )

قدیمی ترین ساختمان کلیسا در کازابلانکا است که هنوز مورد استفاده قرار می گیرد.

این مکان پرستش، در سال 1906 بر روی زمین سلطنتی بریتانیا ساخته شد. هر یکشنبه در ساعت 9:30 و 11:30 صبح مراسم پرستش اجرا می شود.

قبرستان واقع در این ساختمان، قدیمی تر از خود کلیسا است که در سال 1864 ساخته شده است.

 

 -         میدان ملل متحد :

این میدان بزرگ، تقسیم کننده ی دو منطقه ی شهر قدیمی در کازابلانکا و منطقه مدرن در کازابلانکا می باشد. یک سمت این میدان از بلوار محمد پنجم شروع شده که به ساختمان های زیادی از دهه ی 1930 منتهی می شود. این ساختمان ها شامل چندین هتل و مغازه ، کافه و رستوران های معروف کازا بلانکا می باشد. 
-  ساحل کورنیش :

منطقه ی مسکونی کنار اقیانوس ، واقع در قسمت غربی مسجد حسن دوم می باشد. این باریکه شمال فست فودهای زنجیره ای زیادی و کافه هایی است که برای استراحت و تماشای منطقه ی زیبای اقیانوسی مناسب می باشد.

 

مناطق دیدنی رباط :

-    کاخ پادشاهی

از زمان پادشاهی سلطان محمد عبدالله ، تمام پادشاهان یک کاخ در رباط داشتند. کاخ پادشاهی در سال 1864 به منظور جایگزینی کاخ قدیمی تر توسط محمد چهارم ساخته شد.

مراکش قبلا تحت کنترل کشور فرانسه بوده و آن ها می خواستند که سلطان در یک منطقه ی ثابت نزدیک مرکز فرماندهی خودشان واقع باشد.

 

-   مقبره ی محمد پنجم

مقبره ی محمد پنجم ساختمانی است که در مقابل برج حسن واقع شده است. این ساختمان شامل مقبره های پادشاه و دو فرزندش شاه حسن دوم و شاهزاده عبدالله می باشد.

این ساختمان جز شاهکارهای معماری سلسله ی Alaouite  می باشد.

یک قاری قرآن معمولا در آن جا حضور دارد و بر روی صندلی از پیش تعیین شده ، نشسته و قرآن تلاوت می کند. این ساختمان در سال 1971 کامل شد. حسن دوم در سال 1999 در آن جا به خاک سپرده شد.
 
 

  برج حسن

برج حسن ، مناره ی یک مسجد نیمه ساخت است . در سال 1195 این ساختمان با هدف این که بزرگ ترین مناره ی دنیا شود ، همراه با مسجدش ساخته شد. اما در سال 1199 به علت مرگ سلطان یعقوب المنصور نیمه تمام ماند.

 
 

 -    قلعه ی اودایا

این قلعه در دهانه ی رود ابو رقرق (Bou regreg) واقع شده است.

این ساختمان در قرن دوازدهم در زمان خلیفه گری ال موحد ساخته شد. زمانی که خلیفه گری ال موحد شهر رباط را فتح کردند ، قصر سلسله ی المرابطون را از بین بردند و شروع به ساختن قلعه ی اودایا کردند.

مناطق دیدنی شهر مراکش

باغ ماژورل

ایف سنت لورنت این ویلا و باغ ماژورل را با رنگ آبی مسحور کننده اش با هدف نگهداری از آن خریداری کرد تا عموم بتوانند از آن استفاده کره و لذت ببرند.

 دراین باغ در سال 1924 شروع به کاشت بیش از 300 نوع گیاه از پنج قاره ی  مختلف توسط عبدالرزاق شد. حتی اگر شما علاقه ای به گیاهان نداشته باشید ، می توانید از موزه ی بربر آن که شامل بیش از 600 قطعه ی هنری می باشد ، دیدن فرمایید.

 

 -    میدان جماع الفنا

ریشه ی نام گذاری این میدان یه طور کامل مشخص نمی باشد. به احتمال قوی کلمه ی جامع برای مسجد جامع المراوید گذاشته شده و کلمه ی فنا هم به معنای فضای باز مقابل ساختمان می باشد.

سازمان یونسکو ، جماع الفنا را در سال 2001 به دلیل آوردن اسطوره های خیابانی و تاریخ شفاهی به عنوان شاهکار میراث جهانی معرفی کرد.

موزیسین های بربر ،نواختن موسیقی و خواننده های غناوی با خواندن شعرهای خود ، جز جذابیت های این مکان می باشد.

نوازندگان دوره گرد پس از نواختن قطعه ای منتظر دریافت انعام از سوی توریست هایی که در تور مراکش شرکت کرده اند می شوند و پس از دریافت انعام ، آهنگ مراکشی دیگری را آغاز می کنند.

 

-    مسجد کوتوبیا

مسجد کوتوبیا ، مشهورترین جاذبه ی دیدنی مراکش به شمار می رود که از هر سمتی قابل مشاهده می باشد. این مسجد در سال 1162 ساخته شد که یکی از بزرگترین دستاوردهای المحار معمار می باشد. افراد غیر مسلمان اجازه ی ورود به داخل این مسجد را ندارند.

 

-   مقبره های سعدیان

این قبرستان 66 نفر از اعضای خاندان سعدیان را دل خود جای داده است. این خاندان از سال 1524 تا 1668 میلادی بر مراکش حکومت می کردند. مقبره ها در میان باغی پر از درخت قرار دارند . مقبره اصلی ، جایی که ملایزید  در آن به خاک سپرده شد ، دارای یک محراب بسیار زیبا می باشد.

مدرسه بن یوسف

مدرسه بن یوسف در سال 1565 ساخته شد. این مدرسه بزرگترین دانشگاه الهیات مراکش می باشد. کلاس های این مدرسه در دور تا دور یک حیاط کوچک قرار گرفته است. کاشی کاری های بسیار زیبای مراکشی و کتیبه های به خط کوفی در این ساختمان و قسمت داخلی آن قابل مشاهده است که همه ی این ها باعث شده است این مدرسه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری مراکش  باشد.

 

باغ منارا

باغ های منارا ، مجموعه باغ هایی هستند که از چندین نوع گیاهان مختلف در آن استفاده شده است. این باغ در قسمت غربی شهر مراکش ، نزدیک کوه های اطلس قرار دارند.  این باغ ها در سال 1130 میلادی توسط عبدالمومن از سلسله ی الموحد بنا شد.

گفته می شود که سلطانی در این باغ مهمان های خود را هنگام خوردن شام فریب می داده و بعد آن ها را در حوض های مناره غرق می کرده است.

 

-   کاخ باهیا

کاخ باهیا در قرن 19 میلادی ساخته شد. این کاخ به عنوان محل اقامت وزیر اعظم ابو احمد بود. داخل این کاخ از کاشی کاری های زیبای مراکشی ، سقف های نقاشی شده بهره برده است . هم چنین این کاخ به وسیله ی باغ ها و گل های زیبایی احاطه شده است.

 

 

صوئرا :

 

شهری در منطقه ی غربی مراکش در مجاورت ساحل آتلانتیک می  باشد. نام شهر برگرفته از دو لغت (Sur) به معنی دیوار و (Rampart) به معنای استحکامات می باشد. در اکثر مواقع سال باد شدیدی در این منطقه می وزد. به دلیل وزش باد و برخورد با دشت شنی ، تپه ماهورهای پلکانی زیبایی در این منطقه ایجاد می شود. توریست ها بیش تر در بهار و پاییز به این شهر سفر می کنند.

 

مراکز خرید و هتل های زیبایی در این منطقه واقع شده اند و همچنین برای ماهیگیری مناسب می باشد. توریست ها همچنین برای تفریحات آبی جذب سواحل این شهر می شوند.

 

 

 

منطقه آرگان :

 

آرگان نوعی درخت است که چوب سختی دارد و در ساخت و ساز خانه ها از آن استفاده می شود. دانه ی درخت آرگان غذای محبوبی برای بزها می باشد و از نظر علمی غذای مغذی و مفیدی برای آن ها می باشد. در همین راستا ، بزهایی که از این درخت ها برای خوردن غذا بالا رفته اند ، مهم ترین جاذبه ی توریستی این شهر می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا
وبگذر
اطلاعات تماس
تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، شماره 1166، ساختمان دلتابان

دفتر مرکزی:
دفتر تورهای روسیه:
دفتر تور امارات (ویژه همکاران):
دفتر کشور امارات:
نمابر:

426 222 22 - 021
202 902 22 - 021
933 920 22 - 021
123 555 142 - 97+
083 226 22 - 021

Instagram : Deltaban.ir  Telegram : DeltabanAgency
عضویت در سایت جهت اطلاع رسانی تورها
دلتابان
خبرنامه
 
چت آنلاین
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی دلتابان می باشد.
Follow
Show